Przepisy

Gouda

Kategoria: Przepisy

Ser Gouda pochodzi z Holandii z miejscowości o tej samej nazwie. Ze względu na swój łagodny smak zaskarbił sobie wielu zwolenników i dzięki temu m.in. jest znanym na całym świecie. W samej ojczyźnie tegoż sera wytworzyło się kilka sposobów wykonywania.
Z głównych możemy wyróżnić:
- metodę południowo-holenderską
- metodę utrechcką
Różnią się one między sobą szczegółami, a o tychże możemy przeczytać w „Serowarstwie Praktycznym” J. Licznerskiego.
Przepis na ten ser jest dosyć prostym, jednakże zawiera on pewne niuanse, dzięki którym możemy się w końcowej fazie rozkoszować wybitnym smakiem.

Składniki:
  • mleko (oczywiście najlepsze jest prosto od krowy i czyste bakteriologicznie, czas po jakim mleko powinno trafić do kotła powinien wynieść do 3 godzin po udoju)
  • podpuszczka
  • bakterie mezofile (głównie Lactococcus Cremoris i Lactis, warto zwrócić uwagę, iż występują tamże głównie szczepy homofermentatywne, przez które ser jest w konsekwencji ślepym)

Przygotowanie:
  1. Mleko ogrzewamy do temperatury 29-31 stopni (zależnie od sposobu), zadajemy ostrożnie bakterie w odpowiedniej proporcji, rozwodnione uprzednio.
  2. Czekamy 30 minut do 1 godziny, zależnie od stopnia ukwaszenia mleka.
  3. Dogrzewamy mleko z powrotem do 31 stopni, jeśli się wyziębiło, zadajemy mleko podpuszczką i po 30-40 minutach sprawdzamy zwięzłość skrzepu próbą „na przełom”.
  4. Należy pokroić skrzep na kwadraty 1/1 cm, a po 10 minutach, które dają nam wzmocnienie ziarna, następuje krajanie na ziarno wielkości ziarna pszenicy.
  5. Cały czas mieszamy ziarno. Odbieramy do 30 % serwatki i uzupełniamy wodą o temperaturze do 70oC, wprowadzając ją cienką stróżką.
  6. Dogrzewając ziarno, cały czas mieszamy, aby nie zaczęło się sklejać w międzyczasie.
  7. Ogrzawszy ziarno do żądanej temperatury wodą, mieszamy dalej 15 minut.
  8. Potem następuje podnoszenie temperatury pod kotłem. Dogrzewanie wygląda następująco: 1 stopień przez 5 minut. Temperatura końcowa ma wynosić 39 stopni. Wyższe temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii termofilnych, co może się przyczyniać do zmiany flory bakteryjnej sera i w konsekwencji smaku.
  9. Po ogrzaniu należy mieszać jeszcze 15 minut i pozostawić ziarno w bezruchu w celu osadzenia go i skupienia w jedną masę.
  10. Następnie należy przełożyć go do form i zostawić na pół godziny przed prasowaniem. Zbyt wczesne prasowanie skutkuje pozbyciem się tłuszczu z sera, co oczywiście nie jest pozytywnym zjawiskiem.
  11. Po tym czasie należy prasować ser przez kilka godzin pod ciężarem końcowym ok. 5 kg/1kg sera.
  12. Sery solimy w solance, lub na sucho (dawka 1,5 % w stosunku do masy sera).
  13. Dojrzewanie trwa zazwyczaj od 3 miesięcy do pół roku w odpowiednich warunkach (13 stopni, 80 % wilgotności).

Opracowanie: Kamil Holajda

Stopień trudności Dla początkujacych